beyaz.az

Haqqinda.az

Axtardığın haqqında - Hər gün yeni məlumat öyrən

Osmanlı imperatorluğu

I Osman (1299-1324)
I Orxan (1324-1361)
I Murad (1360-1389)
I Bəyazid (1389-1402)
I Mehmed (1413-1421)
II Murad (1421-1444)
II Mehmed (1444-1446)
II Murad (1446-3 fevral 1451)
II Mehmed (3 fevral 1451-3 may 1481)
II Bəyazid (19 may 1481-25 aprel 1512)
I Səlim (25 aprel 1512-21 sentyabr 1520)
Sultan Süleyman Qanuni (30 sentyabr 1520-7 sentyabr 1566)
II Səlim (29 sentyabr 1566-21 dekabr 1574)
III Murad (22 dekabr 1574-16 yanvar 1595)
III Mehmed (27 yanvar 1595-21 dekabr 1603)
I Əhməd (21 dekabr 1603-22 noyabr 1617)
I Mustafa (22 noyabr 1617-26 fevral 1618)
II Osman (26 fevral 1618-19 may 1622)
I Mustafa (20 may 1622-10 sentyabr 1623)
IV Murad (10 sentyabr 1623-9 fevral 1640)
I İbrahim (9 fevral 1640-8 avqust 1648)
IV Mehmed (8 avqust 1648-8 noyabr 1687)
II Süleyman (8 noyabr 1687-22 iyun 1691)
II Əhməd (22 iyun 1691-6 fevral 1695)
II Mustafa (6 fevral 1695-22 avqust 1703)
III Əhməd (22 avqust 1703-2 oktyabr 1730)
I Mahmud (2 oktyabr 1730-13 dekabr 1754)
III Osman (13 dekabr 1754-30 oktyabr 1757)
III Mustafa (30 oktyabr 1757-21 yanvar 1774)
I Əbdülhəmid (21 yanvar 1774-7 aprel 789)
III Səlim (7 aprel 1789-29 may 1807)
IV Mustafa (29 may 1807-28 iyul 1808)
II Mahmud (28 iyul 1808-1 iyul 1839)
I Əbdülməcid (1 iyul 1839-25 iyun 1861)
Əbduləziz (25 iyun 1861-30 may 1876)
V Murad (30 may 1876-31 avqust 1876)
II Əbdülhəmid (31 avqust 1876-27 aprel 1909)
V Mehmed (27 aprel 1909-3 iyun 1918)
VI Mehmed (4 iyun 1918-1 noyabr 1922)
II Əbdülməcid (18 noyabr 1922-3 mart 1924)


Tarix: 07.01.2015 / 12:36 Müəllif: Feriska Baxılıb: 65 Bölmə: Erkən tayfa ittifaqları və dövlət qurumlari